Kastrace psů
Kastrace psa může být provedena z preventivních i zdravotních důvodů. Zdravotní důvody kastrace psa jsou nádorové změny varlat, zvětšená prostata a kryptorchismus. Nejčastější důvod pro kastraci je zabránění nežádoucího chování psa. Například utíkání psa za hárajícími fenami. Kastrovaný pes je také vyrovnanější, snižuje se jeho agresivita a dominance. Efekt kastrace na psovi poznáme nejdříve za měsíc od zákroku. Výsledek závisí na věku, v kterém byl pes kastrován a v jaké míře má pohlavní chování vštípeno do paměti.
Vhodný věk
Kastrace psa se u nás provádí u malých plemen od 12 měsíců věku. U velkých plemen nedoporučujeme kastraci před 18 měsícem věku.
Příprava před operací
Před zákrokem musí pes mít aspoň 12hodinovou hladovku. Hodinu před zákrokem se odebere i přísun tekutin.
Jak operace probíhá?
- Kastrace se provádí buď v injekční, nebo v inhalační anestezii podle zdravotního stavu pacienta. Před operací se aplikují antibiotika a nesteroidní antiflogistika (léky na bolest). Připraví se operační pole standardním způsobem.
- Vlastní zákrok se nejčastěji provádí v preskrotální oblasti (šourek zůstává nepoškozen). Nařízne se kůže mezi pyjem a šourkem, tupě se uvolní podkoží. Do rány se vybaví obě varlata. Vstřebávacím materiálem se podváže semenný provazec a přívodné cévy. Varlata se odstraní. Rána se uzavírá vyšitím podkoží a následně zašitím kůže. Velikost rány se liší podle velikosti psa. Nepřesahuje ale 5 cm.
- Po chirurgickém zákroku je pes probuzen a poté i propuštěn do domácí péče.
Domácí péče
- Majitel musí zabránit olizování rány. Bohužel rána po kastraci je v místě, na kterém špatně drží veškeré ochranné obleky a krytí. Pokud má pes tendenci ránu lízat, musí mu být proto nasazen ochranný límec. Stehy se vyndávají za 14 dní po zákroku.
- Pes nemá žádná pohybová omezení.
Pooperační komplikace
Kastrace psa je šetrný chirurgický zákrok. Ke komplikacím dochází jen zřídka, mezi nejčastější patří olizování rány, poškození stehů či otok šourku.