MVDr. Matoušek, veterinární ordinace Starý Pelhřimov

Pondělí 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Úterý 9:00 - 12:00
Středa 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00
Pátek 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00
Sobota a nedělezavřeno
Je středa 9:00 - 12:00 , 14:00 - 19:00

Odčervení štěňat a dospělých psů

Odčervení psů patří k základním věcem, které řeší každý chovatel. Správným a pravidelně prováděným odčervením chráníme nejen svého psa, ale zabráníme i případnému přenosu parazitů na jiná zvířata, ale hlavně také dospělé a děti. Proto je také důležité dodržovat základní zoohygienické podmínky chovu.

Ochrana proti vnitřním parazitům

Zvířata pohybující se převážně ve venkovním prostředí, je potřeba chovat v suchých a zpevněných výbězích, pravidelně odstraňovat trus, udržovat úměrné počty zvířat a zajišťovat jejich celkovou čistotu. Majitelé by měli dbát na to, aby zvířata byla krmena kvalitním krmivem, což je důležité pro správný rozvoj imunity hlavně u mladých jedinců, a neměla by být krmena syrovým masem z neznámých zdrojů.

Pravidelné očkování a vhodné ošetření proti vnějším i vnitřním parazitům by tak mělo být pro každé zvíře samozřejmostí. A také samotní majitelé a chovatelé zvířat by měli při styku se zvířaty dodržovat základní hygienu, aby zabránili rozvoji a přenosu případných infekcí.

Odčervení štěňat

Většina štěňat se rodí již napadená vnitřními parazity nebo se brzy po porodu nakazí prostřednictvím mateřského mléka, což je u zvířat přirozené. Proto musíme v první řadě odčervit celý vrh, i s matkou, a to nejlépe opakovaně. Chovná fena by měla být odčervena před plánovanou březostí a poté až společně se štěňaty. Během březosti se odčervování obecně nedoporučuje, některé přípravky mají totiž prokazatelně teratogenní efekt (mutace plodu).

Doporučené schéma odčervení štěňat

Jinými slovy první odčervení štěňat provedeme ve věku 14 dní (nejčastěji odčervovací pastou). Dále odčervujeme ve 14-ti denních intervalech až do věku 3 měsíců (tedy 4., 6., 8., 10. a 12. týden věku štěňat). Opakované odčervování je velmi důležité, abychom postupně zachytili všechny dozrávající škrkavky a jiné parazity z transplacentárního a galaktogenního přenosu. Od 3. měsíce věku štěňat odčervujeme každé 3 měsíce – tj 3., 6., 9. a 12. měsíc věku štěňat.

Odčervení dospělých psů

V první řadě je důležité si uvědomit, že podáním odčervovacích přípravků neposkytujeme zvířeti dlouhodobou ochranu, ale jedná se pouze o jednorázovou aplikaci s několikahodinovým účinkem (max. 24 hodin). Navíc většina přípravků působí pouze na dospělé parazity a ne na jejich vývojová stádia jako jsou například vajíčka.

U dospělých psů by se mělo odčervení provádět na základě koprologického vyšetření trusu každých 3 až 6 měsíců. Nejprve by tedy měl veterinární lékař vyšetřit trus a v případě nálezu vajíček či parazitů obecně navrhnout vhodný odčervovací program. Pokud je nález negativní, psa odčervovat v daném čase nemusíme. V praxi se však většinou psi odčervují preventivně i bez koprologického vyšetření a bez vnějších příznaků napadení parazity v rozmezí 3 až 6 měsíců. Pokud jsou v přímo v trusu viditelní parazité nebo jejich články, je nutné po 14 dnech odčervení zopakovat.

Při stanovení četnosti odčervování musíme přihlédnout k využití psa (pracovní, lovečtí psi), zda je zvíře trvale doma či venku, v blízkosti hospodářských či jiných zvířat, k počtu psů v domácnosti, přítomnosti malých dětí v domácnosti a dalších faktorů ovlivňujících odčervovací schéma.